MUDr. Juríček: Vstrebávanie hémového železa strava neovplyvňuje (VIDEO)
Bežné potraviny znižujú vstrebávanie nehémového železa z produktov s obsahom anorganických solí železa.

Čo znižuje vstrebávanie?
Mlieko, mliečne výrobky, tiež vláknina prítomná v obilninách, orechoch, listovej zelenine, ďalej kalcium a vaječná bielkovina, znižujú resorpciu železa. Avšak najvýznamnejším faktorom znižovania vstrebávania nehémového železa sú polyfenoly obsiahnuté v čaji, káve, kakau a aj v niektorej zelenine a korení. Na vstrebávanie majú negatívny vplyv aj niektoré liečivá (napríklad antacidá používané na znižovanie kyslosti žalúdka, prípravky s obsahom vápnika a pod.), ktoré pôsobia inhibične (spomaľujú, utlmujú fyziologické procesy v organizme) a vytvárajú tak klinicky významné interakcie. Absorpcia je potom na základe uvedeného v bežnom živote ešte omnoho nižšia ako 5 %.
A čo hémové železo?
Naopak prírodné hémové železo, ktoré je telu prirodzená forma, sa vstrebáva bez ohľadu na skonzumované potraviny a nápoje.
Ďalšie články
Nevládzete pri športovaní? Môže vám chýbať železo!
Nech už vás k športovaniu a aktívnemu pohybu láka čokoľvek, každý športovec, či už vrcholový alebo rekreačný, sa z času na čas stretáva aj so znížením výkonnosti či únavou.
Železo v potravinách – najlepšie potraviny bohaté na železo
Železo je minerálna látka, ktorú si organizmus nevie sám vytvoriť. Je preto dôležité, jeho prísun zabezpečiť či už z potravín bohatých na železo alebo vhodných výživových doplnkov či liekov.
Pozor na železo počas tehotenstva. Prečo je dôležité a ako ho dopĺňať?
Pozor na železo počas tehotenstva. Prečo je dôležité a ako ho dopĺňať? Tehotenstvo je radosť! Privítanie nového človiečika na svete je ale aj veľká zodpovednosť.