Odpovede na otázky o dopĺňaní nedostatku železa, ktoré vás vždy zaujímali
Na otázky odpovedal gastroenterológ MUDr. Radovan Juríček.
Prečo mám rozlišovať, aké železo obsahuje tableta na dopĺňanie nedostatku železa?
Ak je v tablete organické hémové železo, dokážeme si z nej získať oveľa viac železa ako z tablety s obsahom len anorganického nehémového železa. Toto nazývame biologická dostupnosť.
Prečo sa hémové železo lepšie vstrebáva?
Pomáha mu príroda. Vďaka prenášačom v našom čreve sa železo ľahšie vstrebáva z natrávenej potravy do krvi. Pre hémové železo máme špeciálne prenášače, tie sú efektívnejšie, preto sú schopné preniesť 5-7 krát viac železa z potravy do krvi ako tie, čo prenášajú nehémové železo.
Nehémové železo teda nevieme využiť?
Vieme, ale je to ťažšie, pretože jeho biologická dostupnosť je nižšia v porovnaní s hémovým železom. V pestrej strave, ktorá obsahuje hémové aj nehémové železo je to zariadené tak, že organické hémové železo pomáha vstrebávaniu anorganického nehémového železa. Takže aj v prípade tabliet na dopĺňanie železa je ideálne, ak tableta obsahuje kombináciu hémového aj nehémového železa, aby sa plne využili danosti nášho čreva, ktoré máme.
Vstrebáva sa železo v celom čreve?
Práveže nie. Vstrebáva sa hlavne v dvanástniku, prvej krátkej časti tenkého čreva, ktorá nasleduje hneď za žalúdkom. Nevstrebané železo putuje do ďalších častí tenkého a hrubého čreva. V týchto častiach tráviacej sústavy môže spôsobovať zdravotné problémy.
Má zmysel rozlišovať, či nám pri dopĺňaní nedostatku železa z tablety v čreve zostanú zvyšky hémového alebo nehémového železa?
Áno má a zásadný. Nevstrebané organické železo aj naďalej ostáva zabalené v héme – v prirodzenej forme, ktorá nereaguje s okolitým prostredím čreva. Nevstrebané anorganické, nehémové železo je reaktívna substancia a priamo reaguje s okolitým obsahom čreva, pričom podnecuje vytváranie voľných radikálov. Dráždi tráviaci trakt a narúša črevnú mikrobiotu, čo sa prejaví tráviacimi ťažkosťami vo forme bolestí brucha, zápchy, nadúvania, kŕčov či hnačky.
Ovplyvňuje vstrebávanie hémového či nehémového železa nejaké jedlo alebo nápoje?
Nie aj áno. Vstrebávanie hémového železa je ovplyvnené len mierne, kalciom. Mieru vstrebávania nehémového železa znižujú bežné potraviny ako napríklad káva, mlieko, čaj, kakao, vláknina a podobne. Preto takéto železo musíme užiť hodinu pred jedlom.
Prečo sú práve tehotné ženy ohrozené nedostatkom železa?
V gravidite u ženy stúpa objem krvi a aj rastúci plod má na železo vysoké nároky. Z tohto dôvodu sa potreba železa u tehotných žien rýchlo zvyšuje až na 6-8 násobok (v treťom trimestri) v porovnaní s netehotnou ženou.
Ktoré ďalšie skupiny ľudí môžu trpieť nedostatkom železa?
Medzi ďalšie ohrozené skupiny patria ženy so silnou a dlhotrvajúcou menštruáciou, tínedžeri, pacienti po operácii so značnou stratou krvi alebo aj pri prísnych extrémnych diétach (vegáni), celiatici, ľudia s pozitívnym nálezom Helicobacter pylori v žalúdku, pacienti so zápalmi či stratách krvi v tráviacej sústave a pod.
Kde sa hémové železo prirodzene vyskytuje?
Hlavným prirodzeným zdrojom hémového železa je mäso a krv. Z mäsa sa nám v čreve uvoľňuje myoglobín a z neho hém, pri požití krvi (napr. v krvavničkách) sa nám v čreve uvoľní hemoglobín a z neho opäť hém. Hém obsahuje železo – prírodné hémové organické železo a vie sa do čreva vstrebať v celku bez toho, aby sa z neho muselo železo najskôr uvoľniť. Takže najbohatším zdrojom hémového železa je mäso, vnútornosti a pod.
A kde nájdeme nehémové železo a ako sa vstrebáva?
Anorganické železo sa nachádza v rastlinách. Rastlina sa musí najskôr v žalúdku a čreve natráviť, uvoľní sa z nej samotné trojmocné železo, ktoré sa následne musí transformovať na dvojmocné. Až v tejto forme je schopné sa vstrebať do krvi, a to pomocou prenášačov dvojmocných kovov. Tie sú však v plnom nasadení, lebo okrem železa musia prenášať aj horčík, vápnik, zinok a iné kovy. A tak železo čaká v poradí, čiže jeho vstrebávanie je pomalšie v porovnaní so vstrebávaním hémového železa.
Rozhovor s MUDr. Juríčekom v Dámskom klube na tému Železo pre náš organizmus
Rozhovor nájdete v časoch od 12:36 a 1:24:08.