Vyrábané v Nemecku

Porovnanie hémového a nehémového železa

Viete, ktorý druh železa je pre vás najlepší? Poznáte rozdiel medzi hémovým a nehémovým železom? Odpoveď nájdete nižšie

HÉMOVÉ ŽELEZO

Hémové železo sa prirodzene sa vyskytuje v živočíšnych zdrojoch potravy (hovädzie mäso, bravčové, ryby, hydina, pečienky a pod.) a je kľúčovým zdrojom železa. Názov hémové je odvodený od proteínov viažucich kyslík, ktoré obsahujú hém – hemoglobínu (v červených krvinkách) a myoglobínu (vo svalovine teda v mäse). Význam hémového železa možno pripísať jeho vysokej biologickej dostupnosti1. Hémové železo je najúčinnejším zdrojom železa pre ľudí, ktorí trpia nedostatkom železa2.

Organické (prírodné hémové) železo

organické zelezo

·        Obsahuje ho tableta Globifer forte.

·        Prírodná zložka hemoglobínu a myoglobínu.

·        Prítomný v mäse, rybách a hydine3.

Vysoká biologická dostupnosť3: absorpcia 15-45 %4, priemerná absorpcia 25 %5. Absorpcia je efektívnejšia6 a nie je ovplyvnená stravou, nápojmi ani žalúdočnou kyselinou3. Vďaka vysokému podielu absorpcie železa z tablety Globifer forte, ktorý využíva synergický efekt hémového a nehémového železa, je možné používať nízke avšak dostatočne účinné dávky železa v tablete.

Využíva osobitú cestu absorpcie v čreve6. Organické hémové železo dokážeme absorbovať v celku bez potreby jeho predchádzajúceho rozloženia a uvoľnenia železa z neho. Pokiaľ aj zostane neabsorbované hémové železo v čreve, nespôsobuje vedľajšie účinky.

 

NEHÉMOVÉ ŽELEZO

Nehémové železo sa nachádza v rastlinných potravinách (napr., orechy, šošovica, fazuľa, sezamové semeno, marhule, banány, figy) a predstavuje väčšinu železa, ktoré ľudia konzumujú v strave.
Nehémové železo sa tiež bežne vyskytuje v tradičných produktoch na dopĺňanie železa. Kvôli jeho zlej vstrebateľnosti v črevách sa však do krvi dostane len malá časť.
Z toho dôvodu je jeho biologická dostupnosť veľmi nízka..

Anorganické (čiže nehémové) železo

nehemove zelezo

·        Hlavným zdrojom železa v tradičných produktoch na dopĺňanie železa.

·        Prítomné v potravinách na báze rastlín.

Nízka biologická dostupnosť: absorpcia 1-15 %4, priemerná absorpcia 5 %7. Absorpcia je nižšia a je ovplyvnená žalúdočnou kyselinou a stravou či nápojmi (čaj, káva, mlieko, obilniny, vláknina…)6. Tradičné produkty na doplnenie železa obsahujú vysoké množstvo nehémového železa vo forme anorganických solí železa.

V dôsledku nízkej absorpcie anorganického železa je potrebné do tabliet obsahujúcim výlučne tento zdroj železa používať vysoké dávky železa, ktoré  zostávajú neabsorbované v čreve a často spôsobujú  nežiaduce účinky v tráviacom trakte(napríklad zápcha, nevoľnosť, vracanie, bolesť žalúdka, kŕče, hnačka, a pod.).

  1. Han O. Molecular mechanism of intestinal iron absorption. Metallomics. 2011 Feb; 3(2):103-9
  2. Hallberg L, Hultén L, Gramatkovski E. Iron absorption from the whole diet in men: how effective is the regulation of iron absorption? Am J Clin Nutr. 1997 Aug;66(2):347-56.
  3. Ekman M, Reizenstein P. Z Ernahrungswiss. 1993 Mar; 32(1):67-70
  4. Roughead ZK, Hunt JR. Am J Clin Nutr. 2000 Oct.;72(4):982-9
  5. World Health Organization. Vitamin and mineral requirements in human nutrition, second edition, 2004
  6. Abbaspour N, Hurrell R, Kelishadi R. J res med Sci. 2014 Feb; 19(2):164-74
  7. Armah SM, Carriquiry AL, Reddy MB. J Nutr. 2015 Nov; 145(11):2617-21