Vyrábané v Nemecku

Prečo vás tehotenský inštinkt nabáda jesť mäso?

Stretli ste sa s tým aj vy? A viete si to vysvetliť? Prečo majú tehotné ženy takú neskonalú chuť na mäso a všetko s tým súvisiace?

Stalo sa to aj Ivane, ktorá porodila deti iba 15 mesiacov po sebe a už od začiatku druhého tehotenstva mala neskutočnú chuť na mäso, párky, dokonca si omylom u svokrovcov „zobla“ aj zo salámy pre psa. Všetci v rodine si mysleli, že určite čaká chlapca a preto má väčšiu chuť na mäso. Samozrejme to je mýtus, aj keď sa jej syn nakoniec narodil, ale vtedy nevedela, že jej chuť na mäso spôsobuje nedostatok železa v tele. Avšak „múdre“ inštinkty, vďaka zvýšeným hormónom v tehotenstve vedeli, čo potrebuje, pretože pre telo najdostupnejšie železo je hémové železo, ktoré obsahuje práve mäso. V zelenine sa nachádza len tzv. nehémové železo, ktoré sa v čreve vstrebáva 5-7 krát menej ako hémové.

Ako vyriešiť nedostatok železa?

Chuť na mäso v tehotenstve je markantnejšia, ak žena čaká dvojičky, alebo porodí dve deti v rýchlom slede za sebou. Telo ženy je vtedy extrémne vyčerpané a zásoby železa tiež. Hoci mäso zvyčajne tvorí len 10-15 % z  dennej potravy, práve mäsitá zložka potravy zabezpečí až 1/3 našej dennej potreby železa. To isté prírodné hémové železo nájdete okrem mäsa, zo všetkých dostupných produktov na doplnenie železa, iba v revolučnom výživovom doplnku železa GlobiFer® forte vyvinutom vo Švédsku pre rýchle doplnenie železa bez tráviacich ťažkostí.

Prečo trpíme nedostatkom železa?

S postupujúcim tehotenstvom sa žene okrem iného zväčšuje objem krvi. A môže trpieť nedostatkom železa. Ak neupraví príjem železa, nevyhne sa tzv. riedkej krvi (hemodilucia), ktorá môže spôsobiť poruchy mentálneho či motorického vývinu plodu a u tehotnej ženy sa objaví anémia alebo až anemický syndróm (sideropénia). Hlavnou úlohou železa je prenos kyslíka z pľúc ku všetkým bunkám v tele, takže ak máte málo železa v tele, vašim bunkám zákonite kyslík chýba. Prejavuje sa to malátnosťou, slabosťou, únavou, zníženou pracovnou výkonnosťou, bolesťami hlavy, poruchami spánku a koncentrácie, hučaním v ušiach, zvýšenou citlivosťou na chlad, nechutenstvom, bledosťou kože a slizníc a podobne. Srdce je nútené prečerpávať viac krvi, čo sa prejaví zrýchleným tepom srdca. Na utvorenie predstavy, koľko železa tehotná žena potrebuje, si porovnajme nasledovné údaje:

  • žena, ktorá nemá menštruáciu – cca 0,8 mg/deň,
  • menštruujúca žena – interval 1,36 – 3,2 mg/deň (Individuálne rozdiely sú spôsobené rôznym priebehom a intenzitou menštruácie. V prípade silnej menštruácie výrazne stúpa aj potreba železa),
  • včasné štádium tehotenstva – cca 2,5 mg/deň,
  • v druhej polovici tehotenstva – potreba železa stúpa na cca 6,6 mg/deň alebo dokonca v treťom trimestri až na cca 7,5 mg/deň.

Okrem úpravy stravy je pre gravidnú ženu dôležité vykryť  zvýšenú potrebu železa pomocou kvalitných výživových doplnkov.

 Priemerná denná požiadavka na železo počas tehotenstva pre 55 kg ženu

Nie každý produkt na doplnenie železa  je ten pravý

Tradičné produkty na doplnenie železa, ktoré obsahujú len nehémové železo (obsahujú soli železa – fumarát, glukonát, sukcinát, sulfát=síran železa) často môžu spôsobovať užívateľke zápaly v tráviacom trakte prejavujúce sa ako zápcha, kŕče či hnačky. Keď má tehotná žena z produktu na dopĺňanie železa tráviace problémy, tak ho odmietne užívať a často sa gynekológovi ani neprizná.

Navyše z nehémového železa získa menej železa ak skonzumuje také bežné potraviny ako čaj, kávu, mlieko a mliečne výrobky, kakao, tiež vlákninu prítomnú v obilninách, orechoch, listovej zelenine, ďalej kalcium a vaječnú bielkovinu. Je preto nevyhnuté dávať pozor na to, aké produkty na dopĺňanie železa užívate.

Neorientujte sa len podľa ceny

GlobiFer® forte obsahuje fortifikované prírodné hémové železo a vďaka tomu nedráždi tráviaci trakt. Železo do tela absorbuje z čreva okrem nehémovej cesty, ktorú využívajú všetky ostatné produkty, aj prirodzenú, hémovú cestu, teda všetko sa deje efektívne a za kratší čas. Navyše, žiadna budúca mamička nevie, či ju náhodou nečaká pôrod sekciou, kedy je strata krvi väčšia ako pri prirodzenom pôrode. A po pôrode ju čaká dojčenie, preto by nemala podceňovať rady lekárov a mať pred pôrodom dostatočne doplnené zásoby železa. GlobiFer® forte je vhodný aj pre tehotné a dojčiace ženy s intoleranciami, keďže neobsahuje ani lepok ani laktózu. Aj keď je cena pre budúce mamičky určite dôležitá, v tomto prípade je viac ako výhodné si priplatiť za kvalitu, ktorá vám zaručí neprítomnosť nežiaducich účinkov a rýchle doplnenie železa za kratší čas. Takže v konečnom dôsledku ešte ušetríte : )

  www.globifer.sk

 

Zdieľaj:

Ďalšie články

Nevládzete pri športovaní? Môže vám chýbať železo!

Nevládzete pri športovaní? Môže vám chýbať železo!

Nech už vás k športovaniu a aktívnemu pohybu láka čokoľvek, každý športovec, či už vrcholový alebo rekreačný, sa z času na čas stretáva aj so znížením výkonnosti či únavou. Príčinou môže byť aj nedostatok železa, ktoré pomáha transportovať kyslík v organizme a je esenciálnou mikroživinou. 

Čítajte dalej