Vyrábané v Nemecku

Ste často unavení? Môže byť za tým nedostatok železa. Doplníte ho vďaka hémovému železu.

Cítite únavu, ste bledí a vaša výkonnosť klesla? Je dosť možné, že máte nedostatok železa v krvi a telo vám to dáva takto najavo.

Málo železa v krvi spôsobí, že sa vám ťažko dostáva kyslík do orgánov v tele a preto ste menej výkonní. Jednoducho nevládzete, lebo nemáte palivo – kyslík. V tomto článku sa bližšie pozrieme na jednotlivé symptómy nedostatku železa a poradíme vám aj to, ako proti nim bojovať, teda ako efektívne a rýchlo železo doplniť. Pretože na rýchlosti v tomto prípade záleží. A aj na vašej všímavosti.

Nedostatok železa vám skracuje život

Železo je základná mikroživna, vďaka ktorej majú prístup ku kyslíku všetky orgány v našom tele. Áno správne. Najväčšie zásoby železa máme v krvi, konkrétne v červených krvinkách, hemoglobíne. Čo sa s naším organizmom deje, ak máme nízke hodnoty hemoglobínu, čiže málo železa v krvi? Prvotné príznaky sú nenápadné. Ak sme nepozorní, ani si nemusíme všimnúť, že hladina železa klesla pod únosnú mieru. Sme unavení, ľahšie sa zadýchame, už pri ľahkých aktivitách sa nám silno rozbúši srdce, tepová frekvencia je vyššia ako je odporúčané. Neskôr sa príznaky zhoršia. Môžeme sa až dusiť pri akejkoľvek záťaži, sme vyčerpaní a chronicky unavení. Tento akútny stav nazývame chudokrvnosť alebo anémia z nedostatku železa, ktorá je najčastejšou formou anémie. Prečo je to tak? Keďže má naša krv menej hemoglobínu, tým má menšiu kapacitu pre transport kyslíka. O to viac musí srdce zvýšiť obrátky, aby pumpovalo častejšie krv cez orgány nášho tela. A tým  je srdiečko oveľa viac opotrebovávané. Organizmus nás svojimi reakciami a prejavmi upozorňuje, že niečo nie je v poriadku.

Tak nemávnite rukou, že „to je len zo stresu“, ale nechajte si vyšetriť krv u vášho všeobecného lekára. Nezvykajte si na horšiu kvalitu života, neberte príznaky na ľahkú váhu, neúmyselne ale bezdôvodne si zhoršujete kvalitu života, prípadne si až skracujete život.

Chudokrvnosť z nedostatku železa

Poznáme veľa druhov anémie, najčastejšia je z nedostatku železa. Koho najviac postihuje? Medzi najohrozenejšie skupiny patria tehotné ženy, od ktorých si berie železo aj bábätko v brušku. Druhou ohrozenou skupinou sú ženy, ktoré dlhodobo trpia silnou menštruáciou. Normálna strata krvi počas menštruácie je 80 ml. Viac ako tri štvrtiny slovenských žien si myslí, že je to viac.[1] Pri normálnom krvácaní žena počas 3 hodín nespotrebuje viac ako 1 vložku alebo 1 tampón. Ak je to u vás viac, môžete trpieť na nedostatok železa. Ďalšou ohrozenou skupinou sú tínedžeri, ktorí veľmi rýchlo rastú a telo môžu nedostatočne zásobovať kvalitnou pestrou stravou bohatou na železo.

Ako doplniť železo – zamerajte sa na to hémové

Železo sa v strave vyskytuje aj v živočíšnej aj rastlinnej oblasti jedálnička. Železo v potravinách nájdeme podľa toho, akú formu hľadáme. V živočíšnych potravinách sa nachádza hémové železo, v rastlinných nájdeme nehémové. Aký je medzi nimi rozdiel? Hémové železo sa vie do nášho tela vstrebať niekoľkonásobne lepšie ako nehémové. Ak máte nedostatok železa, obohaťte svoj jedálniček o červené mäso (hovädzie, bravčové, prípadne vnútornosti – pečienky). Nehémové železo sa nachádza v strukovinách, listovej zelenine, semiačkach a podobne. Pozor však s čím potraviny s obsahom nehémového železa kombinujete a zapíjate. Čaj, káva, mlieko, kakao dokážu významne znížiť vstrebávanie rastlinného nehémového železa.

Hémové pomáha nehémovému

Hémové železo sa do nášho tela ľahšie vstrebáva. Je to vďaka uvoľneniu molekuly hému z proteínov živočíšnej zložky stravy a jej aktívnym transportom do buniek tenkého čreva. Nehémové sa naopak musí  zmeniť z tromocného na dvojmocné a až to je schopné preniknúť do buniek nášho tenkého čreva. Hémové železo dokonca pomáha vstrebávať sa aj tomu nehémovému. Aj preto je pestrá a rozmanitá strava základom pre dostatočné zásoby železa v našom tele. Niekedy nám však ani tá najrozmanitejšia strava nedokáže pokryť deficit železa. Čo robiť, ak máme v krvi málo železa? Vyberte si tablety železa s obsahom hémového železa, ktoré efektívne doplnia jeho hladinu v organizme. A bez tráviacich ťažkostí!

Revolučný Globifer forte

Mnohí skúsia užívať prípravky na doplnenie železa, no keď im spôsobujú tráviace ťažkosti (kŕče, zápchy, hnačky), začnú dávkovanie redukovať alebo s užívaním skončia úplne. Aké je riešenie? Prípravkov na dopĺňanie železa je v lekárňach veľmi veľa, ale dôležité je vybrať si taký, ktorý obsahuje prírodné hémové železo. Dopĺňanie bude vďaka tomu rýchlejšie, efektívnejšie a bez tráviacich ťažkostí. Revolučný výživový doplnok Globifer forte bol vyvinutý v krajine známej svojim blízkym vzťahom k prírode – vo Švédsku. Vďaka obsahu hémového železa stačí prijímať nižšie dávky, ktoré nedráždia sliznicu žalúdka a čriev. Globifer forte obsahuje fortifikované hémové  železo a je vhodné aj pre tehotné ženy, deti od 12 rokov a celiatikov. Ďalšou výhodou je, že jeho vstrebávanie neovplyvňuje žiadna potravina. Vďaka Globifer forte určite získate svoje zásoby železa rýchlo naspäť, bez zbytočných obmedzení a ťažkostí s trávením.

[1] Prieskum TNS (N=1000), september 2016

Zdieľaj:

Ďalšie články

Nevládzete pri športovaní? Môže vám chýbať železo!

Nevládzete pri športovaní? Môže vám chýbať železo!

Nech už vás k športovaniu a aktívnemu pohybu láka čokoľvek, každý športovec, či už vrcholový alebo rekreačný, sa z času na čas stretáva aj so znížením výkonnosti či únavou. Príčinou môže byť aj nedostatok železa, ktoré pomáha transportovať kyslík v organizme a je esenciálnou mikroživinou. 

Čítajte dalej